Podcast: Co dělat, když si pořizujeme domů štěně a jak krmit štěňata?

Podcasty Fitmin

Štěně je jako dítě, proto je potřeba dbát na správnou socializaci a výchovu, ale i výběr kvalitního krmiva, které je pro jeho vývoj nezbytné. Neberte proto výběr granulí pro nového mazlíčka na lehkou váhu a čtěte složení granulí!

Začneme ale pěkně od začátku - jak krmit štěňata

V prvních dnech života zajistí štěněti plnohodnotnou stravu mateřské mléko, které je zdrojem energie a živin. Navíc mu pomáhá posilovat obranyschopnost a získat imunitu. Aby ale matka produkovala mléko kvalitní, musí být sama ve skvělé zdravotní kondici a psychické pohodě. Kolem čtvrtého týdne života štěněti přestává stačit mateřské mléko a začíná odstav od matky (štěňata již nejsou závislá na mateřském mléce a jsou schopná se sama uživit), který bývá ukončený kolem 6. až 7. týdne. Poměrně často odstav probíhá samovolně matkou, která se sama začne štěňatům stranit. V tento moment přichází na řadu chovatel, protože je potřeba štěňata začít dokrmovat.

Když mateřské mléko nestačí

V případě, že má fena problémy a neprodukuje dostatek mléka, můžete dokrmovat příkrmy. Ty mají různou podobu – sušená mléka nebo kaše. Sušená mléka nebo kaše pro štěňata většinou obsahují mimo jiné i probiotika, která pomáhají se správnou funkcí trávení. Od čtvrtého měsíce pak postupně přidávejte pevnou stravu, kterou můžete namáčet, aby se štěňatům lépe žvýkala anebo ji smíchat s konzervou. Jelikož jsou pejsci zvědaví, mlsní a rádi si pochutnávají na dobrotách, granule smíchané s kvalitní konzervou smlsnou jak nic. Od 6. až 7. týdne by měli pejsci již sami přijímat kompletní stravu pro štěňata v podobě granulí.

A nakonec granule…

Zpočátku by štěně mělo dostávat pevnou stravu 3x až 4x denně, a to až do věku 4 až 6 měsíců. Malá plemena mají rychlejší metabolismus a jsou náchylná k hypoglykémii, proto je potřeba krmit je mnohem častěji, mimo jiné jim to pomáhá potravu lépe trávit. Při krmení dodržujte časové intervaly, aby mělo štěně čas zbavit se přebytečné energie. Dodržováním stejného času krmení se ustálí i vyprazdňovaní a pejsci se lépe učí hygienickým návykům. Pokud dochází k tomu, že štěně nechce jíst a od misky odchází, je pravděpodobné, že je krmeno příliš mnoho. V tomto případě se doporučuje snížit nabízenou krmnou dávku anebo počet porcí za den. 

Vybírat můžete hned z několika druhů krmiv pro štěňata

Fitmin Výživový program nabízí:

Fitmin Medium Puppy kompletní krmivo pro štěňata, které dodávají štěňatům středních plemen potřebnou energii. Krmivo je založené na kuřecím mase s rýží, díky čemuž pejsek dostane plnohodnotný pokrm obohacený o zdraví prospěšné benefity jako jsou probiotika, juka, cheláty, komplex dentální péče a mnoho dalšího. Nabízíme ovšem i krmivo pro štěňata malých plemen nebo velkých a obřích plemen.

Holistická (grainfree, bezobilná) řada nabízí:

Fitmin Purity Puppy Fish Grain Free kompletní krmivo pro štěňata, díky kterému dopřejete svému mazlíčkovi kulinářský zážitek v podobě ryb a jehněčího grainfree (bezobilné) menu.

Fitmin Purity Puppy Lamb and Salmon Rice kompletní krmivo pro štěňata, které nabízí psovi kulinářský zážitek v podobě čerstvého jehněčího menu s rýží.

Nezapomeňte na čerstvou vodu!

Mezi často opomíjenou, ale velmi důležitou věc, kterou pes potřebuje ke svému životu, je voda. Dostatečný příjem tekutin je důležitý pro zdraví močového aparátu. Slouží také jako prevence před močovými kameny, podporuje trávení, zajišťuje správný metabolismus a v neposlední řadě podporuje odvod odpadních látek z těla psa. Štěňata mají oproti dospělému jedinci vyšší potřebu vody na kilogram živé hmotnosti, proto je velmi důležité, aby štěně mělo přístup k čerstvé pitné vodě 24 hodin denně. Nejdůležitější je však při podávání granulí nebo pamlsků.

Výchova a odměňování

Ke štěněčímu období neodmyslitelně patří i výcvik a s tím spojené podávání pamlsků při správně provedeném cviku. Mnoho majitelů ale zapomíná nebo si možná spíše neuvědomuje, že pamlsky tvoří podstatnou část jídelníčku štěněte, proto je třeba porci pamlsků odečíst od celkové denní krmné dávky, aby nebylo štěně překrmováno. Docházelo by tak k obezitě psa a mohly by nastat zdravotní komplikace. Proto je vhodné jako odměnu volit například granule, anebo pokud granulemi ve formě pamlsku štěně pohrdá, je potřeba vybírat z nabízených produktů důkladně a číst jejich složení. Pochoutky by totiž neměly obsahovat dochucovadla, cukry, sůl a nekvalitní komponenty.

Pokud tedy chcete dopřát mazlíčkovi to nejlepší, volte mezi čerstvým, vařeným anebo sušeným masem (opět ale sledujte složení a vyvarujte se produktům obsahující glycerol, sorbit, glycerin a další látky, které udržují měkkost sušeného masa). Nejlepší je volit pochoutku přírodní s vysokým obsahem masa a směsi bylinek, které mají pozitivní účinky na detoxikaci organismu vašeho psa.

Do jídelníčku štěňat, a to ani jako odměnu, nevolte zbytky jídla od stolu, slaná, sladká anebo kořeněná jídla.Dále do skupiny zakázaných surovin pro psy patří toxické látky, jako je káva, kakao, cibule, česnek, hroznové víno, paraořechy nebo avokádo. Všechny tyto potraviny by psům mohly velice ublížit. Volte radši něco osvědčeného, chutného, zdravého a přírodního.

 

460 000 180 Po–Pá 08:00–16:00 hod.
info@fitmin.cz Rádi Vám poradíme.
Platební brána - možnosti platby

(c) copyright 2020 by Dibaq a.s. Všechna práva vyhrazena.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.