Fitmin na výstavě International Horses, Camels and Heritage Exhibition Oman

oman2

Teď bych Vám chtěla sdělit poznatky a zážitky o Ománu. Omán je monarchií s velmi vlivnou královskou rodinou a sultánem jménem Kábús bin Saíd bin Tajmúr as-Saíd. Proto pro nás byli nejdůležitější návštěvníci z královské rodiny. Za normálních okolností bychom asi neměli šanci se s někým z královské rodiny potkat, ale díky našemu partnerovi v Ománu, jsme měli možnost jednat přímo s Její výsostí princeznou Ghalia Hamed Al Said. Velkou poctou pro nás bylo pozvání k princezně přímo domů. Člověk měl pocit, že se nachází přímo v paláci se zlatými příbory, výborným jídlem a skvělým přijetím. Sama princezna Ghalia je velmi aktivní ženou, která díky svému povolání, které je oficiálně stanovené jako „členka královské rodiny“, patří k nejvlivnějším ženám v Ománu!

 

oman5

Co jsme ještě měli možnost vidět? Třeba krasavici MISS velbloudice Ománu, která získala tento titul už třikrát! Rodina, která ji vlastní, ji miluje a stará se o ni jako o vlastní dítě. A kdo by se divil, když má hodnotu 10 milionů korun. Kromě této velbloudice vlastní rodina malé stádečko čítající pouhých 50 velbloudů, se kterými se třeba mazlí, jako my s domácími mazlíčky.

 

oman6

Měli jsme tu možnost se zúčastnit královských koňských dostihů, na které jsme byli pozvání do VIP stanu šéfem královské kavalerie Abd Al Razaqem. Samozřejmě, že se to nedalo obejít bez trapasu, kdy jsem třeba zasedla místo místnímu vysoce postavenému muži, který mi to přišel říct s tím, že tam ale můžu zůstat sedět, to bylo přinejmenším úsměvné. Při obědě nás hosty rozdělili do arabské a evropské části. Arabští jedli na zemi a nás posadili ke stolům. Měli s námi soucit. K obědu bylo jedno z nejsvátečnějších pokrmů a to pečená koza. A musím dodat, že byla výborná.

Co nás třeba překvapilo, byly informace z běžného života Ománců. Po 25 letech práce obyvatelé odcházejí do důchodu s nárokem renty ve výši 80 % předchozího platu. Léky, zdravotní péči a školy mají zadarmo a kdo dosáhne určitého průměru, může si vybrat kteroukoli universitu na světě, kde může studovat se státním příspěvkem. Cena benzínu je 7 Kč/l. Ten kdo vlastní více než 20 koní dostane od Sultána zdarma půdu a to se vyplatí! 
Dále taky to, že v Ománu můžou mít muži 4 manželky najednou. Ovšem každá manželka musí mít svůj dům a je zde možnost, že když si muž bere novou manželku, tak ta nemusí vůbec vědět o těch předchozích. Díky bohu, že naše kulturní zvyklosti jsou přeci jenom trošku odlišné.
V Ománu byla naměřena historicky nejvyšší teplota na světě a to 61,5 °C, proto je lepší tuto zemi navštívit v lednu –březnu. Letní měsíce jsou obdobou naší sauny.

oman4

Omán je kouzelná země, zaběhnutá stále ještě podle starých tradic s přídechem otevírání se světu. Před mnoha lety by bylo nemyslitelné se dostat s českými produkty do tak vzdáleného místa, mezi úplně odlišnou kulturu. A dnes? Dnes tu stojíme, vyprávíme o Česku, českých výrobcích a o zlatých českých ručičkách, co všechno dovedou. Moje práce je velmi zajímavá, opravdu můžu říct, že mě naplňuje a baví. Přála bych všem, aby měli tu možnost poznat i tak vzdálené místo.

Iva ze zahraničního obchodu společnosti Dibaq a.s

 

2FaceBookL

2YoutubeL

17 09 banner strana newsletter