Jedeme na zimní dovolenou s pejskem

 Co pejskovi zabalit, když ho berete s sebou třeba na hory a jaké aktivity se hodí právě v zimním období?

Poradí vám Adéla Palacká, naše výživářská specialistka značky Fitmin.

Když se na to podíváme komplexně, vždy dobré sbalit to, na co je pejsek zvyklý – tzn. pelíšek, nějaký ručník na vysušení, misky na krmení a vodu, samotné krmivo (takové, na které je pejsek navyklý, abyste nemuseli měnit značku jen kvůli tomu, že ta „vaše“ není v okolí k dostání), vodítko, obojek/postroj, pomůcky pro výcvik a zábavu, pamlsky aj. Našla by se toho spousta a každý správný majitel nejlépe ví, co by jemu a jeho pejskovi mohlo na společných cestách chybět – a navíc zná i rozměry svého cestovního zavazadla.

9280416 l

 

 

 

 

Při jaké teplotě dávat obleček?

Použití oblečku záleží na mnoha faktorech: podmínkách, ve kterých je pejsek běžně chován, na zimomřivosti konkrétního psa, typu jeho srsti, na tom, zda je na obleček už zvyklý či jej v životě neměl na sobě apod. Pokud se bavíme o oblečku jako o prostředku pro udržení komfortní teploty pejska, a ne jako o módním doplňku, je u psů, kteří jsou chováni ve vytopeném bytě, je možné použít obleček už ve chvíli, se teplota venku pohybuje kolem bodu mrazu, intenzivně prší/padá mokrý sníh aj. Ale přesné určení kdy a jak asi neexistuje. Proto je nutné být všímavý a znát potřeby svého čtyřnohého kamaráda.

 

Jaké krmivo zvolit? Existují i varianty pro zimní období?

Během zimy není krmení potřeba měnit, jestliže při současném typu krmení pejsek prospívá a nehubne. Pokud by pejsek začal zimy hubnout, snížil se mu lesk srsti apod., nebude od věci uvažovat o změně krmení. Hubnutí či změna kvality srsti může způsobena tím, že pes využije více energie na udržení teploty a zbytek už na krásnou srst nestačí. V takovém případě je tedy vhodné buďto navýšit krmnou dávku, nebo sáhnout po krmivu s vyšší energetickou hodnotou. Z našeho sortimentu doporučuji řadu superprémiových krmiv z výživového programu Fitmin. V rámci této řady můžete vybírat krmivo nejen podle věku a hmotnosti pejska, ale také podle jeho aktivity, resp. výživové hodnoty krmiva, kterou v daném období potřebuje.

 

Jak přilepšit venkovním psům?

1 10215882

Pokud by chtěli majitelé přilepšit svým čtyřnohým chlupáčkům, kteří i přes velké mrazy pobývají ve svých venkovních kotcích, mohou sáhnout po různých variantách: Přidat do krmení něco teplého, např. teplý masový vývar. Zvolit krmiva s vyšší energetickou hodnotou (viz výše), aby měl pes dostatek energie i na udržení optimální tělesné teploty. Posílit jejich imunitu pomocí krmných doplňků (např. Fitmin Imuno, Fitmin Vitaregen aj.). Přidat do krmení lososový olej, který obsahuje mastné kyseliny a zároveň i trochu zvedne energetickou hodnotu krmiva.

 

Je nutné omezovat (krátit) procházky při větších mrazech?

Opět záleží na pejskovi a též na chovateli, jak mrazy snáší. Řekla bych, že někdy mrazy snášíme hůř my lidi než naši čtyřnozí přátelé. Z mého pohledu není délka procházky až tak limitující. Více bychom se měli zamyslet nad aktivitou, kterou s pejskem provozujeme. Neměli bychom vymýšlet činnost, při které pes vdechuje moc studeného vzduchu nebo sní hodně sněhu (například při aportování sněhových koulí) atd.

 

Poradíte nám nějaké vhodné aktivity pro zimu?

Záleží na tom, co s pejskem běžně děláte. Ve většině případů se ani v zimě nemusíte moc omezovat. Můžete pejskovi zaměstnat hlavu pomocí různých schovek a her, které se dají běžně provozovat i v místě s omezeným prostorem.

1 6381510

 

 

Co když pes ve sněhu prochladne nebo třeba zmokne – jak potom správně postupovat?

Když pes zmokne nebo prochladne je potřeba, aby ho chovatel dobře osušil a připravil mu nějaké suché teplé místo (postačí pelíšek, zateplená bouda apod.). Je-li pes zdravotně v pořádku, neměl by vzniknout žádný větší problém. Pokud by chtěl mít chovatel opravdu klid na duši, může třeba pejskovi uvařit teplý pokrm, přidat mu do krmení teplý vývar, nebo rovnou sáhnout po speciálních doplňcích pro podporu imunity, obranyschopnosti apod.

Adéla Palacká, výživářská specialistka značky Fitmin

 

Článek byl vydán v Haf & Mňau 1-2-/2016

2FaceBookL

2YoutubeL

17 09 banner strana newsletter