Péče o psa – přechod ze zimy do horkého jara

Jak zvládne pes přechod z mrazivého zimního počasí přímo do letního?

Letos to opět vypadá na přímý vstup ze zimy do léta. Pro psy je prudká změna počasí minimálně stejně náročná jako pro lidi. Zatímco přechod počasí je razantní a někdy až extrémní, změna režimu zvířete by měla být pozvolná a promyšlená.

IMG_1048-1152x1536 (1)

Každopádně platí, že fyzickou zátěž zvířeti zvyšujeme pomalu. Pokud přijde náhle velmi teplé počasí, trénujeme nebo jdeme na procházku raději ráno a večer, než okolo poledne. Nicméně je samozřejmě žádoucí teplotní hranici postupně a pomalu posouvat. Pokud pes přes zimu trochu ztučněl, je opět dobré dosáhnout optimální váhy postupně. Pomalu zvyšovat zátěž a upravit také krmivo. Je možné dočasně snížit energetický příjem krmiva tím, že budeme po nějaký čas dávat krmivo s menším obsahem energie. Pozor ovšem na light krmiva pokud se psem aktivně sportujeme, vrcholově závodíme nebo na závody trénujeme a požadujeme po zvířeti výkon. Pes vždy musí v krmivu dostat potřebnou energii.

Dalším faktorem je hutná a hřejivá zimní srst. Pokud žije pes celoročně v bytě, zimní srst ani mít nemusí. Pokud je ovšem zvíře celoročně venku, může mít zimní srst ještě při příchodu teplého počasí. Línání je dobré podpořit výživovými doplňky nebo lososovým olejem, které dodají kůži i srsti potřebnou výživu. Výrazně může pomoci i každodenní vyčesávání. Pokud zvíře nelíná (třeba proto, že žije v bytě) můžeme po zimě místo doplňku pro podporu kůže a srsti raději vhodným doplňkem podpořit imunitu zvířete. S celkovým ochlazováním psa koupáním venku postupujte opatrně a to zejména během jarních dnů. Pokud se vracíme se psem z procházky a slunce pomalu zapadá a klesá venkovní teplota, rozhodně není dobré, aby pes po takovém odpoledním zchlazení šel večer mokrý do kotce. Pokud se zvíře po návratu domů neschoulí do teplého pelíšku v bytě, ale do chladného kotce, může se díky nedoschlé srsti nachladit. Při schnutí je důležitá i délka srsti Huňatý pes bude schout pomaleji než krátkosrstý. A protože teploty pod bodem mrazu nebývají na jaře výjimkou, je lepší s koupáním psa v přírodě počkat opravdu až na horké letní dny. Rizikem ale není jen horko. Naopak! Na jaře nás může na procházce překvapit déšť a tak je dobré mít s sebou pláštěnku pro nás oba J! A pokud jsme ji nechali doma a zvíře promokne, v chladných dnech ho pořádně vysušíme, a to zejména pokud jde o dlouhosrstého psa nebo psího seniora.

Dostatečný příjem tekutin je samozřejmostí. Je nezbytné psa napájet ideálně 1,5 hodiny před výkonem. Pokud jdeme na túru a nejsme si jistí, že po cestě je potůček nebo jiný zdroj vody, nezapomeneme s sebou přibalit vodu i pro psa. A když už jsme u balení na celodenní výšlapy, pár pochoutek do kapsy se nám bude určitě také hodit. Psovi doplníme energii a procházku si tak i víc užijeme.

IMG_1030-1152x1536

Další nepříjemností spojenou s teplým počasím jsou paraziti, kteří se díky oteplení proberou k životu. Klíšťata, blechy, kloši a kdoví jaká další havěť se už nemůže dočkat, až začne našim parťákům sát krev. Na výběr je spousta druhů antiparazitních prostředků. U nás, v chovatelském centru Fitmin jsou využívány tablety. A to hlavně kvůli častému focení a vystavování našich borderek, kdy nejsou vhodné antiparazitní obojky. U pipety je zase obtěžující neustálé obnovování (vydrží cca 1 měsíc).

600x125_MyFitmin banner do blogu_2