10 nejoblíbenějších výletů se psem po ČR

Přemýšlíte, kam na výlet se svým psem? Nejlépe jim je v přírodě a krásných míst, která se svými psími parťáky můžete prozkoumat je v Čechách i na Moravě nespočet. Připravili jsme pro vás dohromady tipy na 10 nejoblíbenějších výletů, které rozhodně doporučujeme podniknout!

Celý týden trávíte v práci a už se těšíte na víkend, až se svým psem vyrazíte na pořádný výlet? Víkendové výlety totiž nejsou odměnou jen pro vás, kdy si odpočinete od záře monitoru, ale i pro vašeho pejska. „Pes se potřebuje setkávat s ostatními psy, lidmi i pachy. Pokud chcete, aby se přirozeně vyvíjel správným směrem a udrželi jste mu psychické a fyzické zdraví, nezapomeňte, že se potřebuje socializovat stejně jako vy,“ upozorňuje Tereza Kaniová, trenérka psů a ambasadorka značky Fitmin. 

1. Peklo – Liberecký kraj

Národní přírodní památka kousek od České Lípy se sice nazývá Peklo, ale nabízí nebeskou podívanou. Trasa naučné stezky NPP Peklo je zhruba 10 km dlouhá a vede nádhernou divočinou. Je také vhodná na výlet po celý rok a každé roční období nabízí unikátní pohled na surovou přírodu. Nejkrásnější to je brzy z jara, kdy kvetou bledule. Je jich tam tolik, že louky vypadají jako zasněžené. Navíc vede kolem hradu Kost, kde je vstup se psem povolen na všechny prohlídkové okruhy, a tak se společně můžete i kulturně obohatit.

Mostek_pres_Robecsky_potok_(udoli_Peklo)


2. Dívčí kámen – Jihočeský kraj

Zřícenina hradu Dívčí kámen v jižních Čechách se nachází kousek od Českých Budějovic. Ke zřícenině se můžete vydat z Tříšova u Holubova. V tamním Oppidu je pro pejska ideální prostor k vyběhání na velkých prostranstvích. Z Dívčího kamene jsou nádherné výhledy na Vltavu a okolí, takže cesta bude uspokojivá i pro vás. Navíc je to ideální výlet, když potřebujete unavit svého psa, ale příliš se nepředřít. Trasa bez pobíhání po okolí je totiž jen necelé 4 kilometry dlouhá.

Divci_Kamen08


3. Železnorudský okruh – Plzeňský kraj

Jestliže se naopak chcete pořádně prošlápnout, rozhodně doporučujeme krásnou trasu na Šumavě v okolí Železné Rudy. Proslulé Čertovo a Černé jezero jsou známými turistickými destinacemi. Trasa je zhruba 18 km dlouhá a většina cesty je po asfaltu. Na to tak připravte nejen sebe pohodlnou obuví, ale i packy svého psa. Nepřijdete ani o strmé 1,5 km dlouhé stoupání a sem tam trošku náročnější terén. Trasa je výzvou pro všechny výletníky, ale určitě stojí za návštěvu! A pokud by vám to nebylo dost, cestu si můžete ještě o 5 km prodloužit a navštívit Pancíř, odkud je bezkonkurenční výhled na panorama Šumavy.

1920px-Zelezna_Ruda_-_kostel_Panny_Marie_Pomocne


4. Stezka Járy Cimrmana – Jihomoravský kraj

Pro milovníky Járy Cimrmana je určitě skvělým výletem stezka v Lomnici u Tišnova. Přímo na náměstí staví autobus, nebo je možné v obci zaparkovat u místního zemědělského družstva. Stezka je dlouhá asi 4 km, stále do kopce, po loukách a lesních i polních cestách. Na vrcholu najdete hájenku na kopci Sýkoř, zpátky se můžete vrátit stejnou cestou nebo si výlet prodloužit o jinou turistickou stezkou v okolí. Něco málo ze života Járy Cimrmana se dočtete na informačních cedulích lemujících stezku a na hájence najdete Cimrmanovu bustu. U té si můžete odpočinout na lavičce a opéct špekáčky na ohni. Nezapomeňte svému miláčkovi zabalit vodu, cestou nejsou žádné potůčky.

Lomnice_(Lomnitz),_Moravia


5. Radhošť – Radegast – Zlínský kraj

Dalším cílem, kam vyrazit se psem je spojení hor a historie. Trasu doporučujeme začít v Rožnově pod Radhoštěm, kde je nádherný skanzen, do kterého je vstup povolen i se psem. Odtamtud vede trasa přímo na Pustevny se stezkou korunami stromů a nádhernými výhledy. Na Pustevnách také najdete věhlasné Jurkovičovy stavby. Cestou se můžete zastavit u sochy pohanského boha Radegasta a odpočinout si u stánku s občerstvením. Trasa je dlouhá necelých 15 km a z Pusteven pak můžete jet autobusem zpět do Rožnova. 

Radhošť_od_Velké_Polany


6. Od syrečků za Jasněnkou – Olomoucký kraj

Pokud chcete vyvenčit i své děti, vydejte se stezkou lišky Bystroušky z Loštic na Bouzov, která je 8 km dlouhá a z velké části kopíruje naučnou stezku, kde se toho spoustu od Bystroušky dozvíte. Celou dobu podél cesty teče potok a jdete téměř pořád po rovině. Celodenní rodinný výlet si tak užijete úplně všichni.

Hukvaldy-lisiczka-chytruska

7. Čedičové kopce nad Českou Kamenicí – Ústecký kraj

Nádherný přírodní úkaz se nachází kousek od České Kamenice, kde také můžete nechat auto. Procházka je asi 5 km dlouhá a vede lesem, takže nevadí slunné počasí. Vrcholy Jehla a Ponorce nabízí bezkonkurenční výhledy na okolí a místo pro odpočinek. Pokud není váš pejsek adrenalinovým nadšencem, raději Jehlu vynechejte a vystoupejte jen na Ponorce. Terén je na Jehle dost strmý a prudké srázy mohou být nebezpečné. Nezapomeňte si cestou všimnout bílého písku odpadávajícího z místních pískovců.

Panská_skála(6)_edit

8. Chata Hájenka – Božídarské rašeliniště – Karlovarský kraj

Další krásný výlet, který má své kouzlo v jakémkoli ročním období, můžete podniknout v Krušných horách. Zaparkujte před horskou chatou Hájenka u Jáchymova. U Hájenky můžete nechat pejska, aby si zaplaval v místním rybníce a posílit se na cestu. Potom už se vydejte lesní stezkou k Božímu Daru. Nespornou výhodou je, že většinu trasy můžete mít pejska na volno. Skrz rašeliniště vede úzká dřevěná cesta, ze které je zakázané jakékoli vychýlení, proto si na tuto část nezapomeňte přibalit vodítko. Okruh je zhruba 20 km dlouhý a vhodný na celodenní výlet.

1024px-Bozidarske_raseliniste_krusne_hory

9. Bubovické vodopády – Středočeský kraj

Pokud máte náladu jen na malou vycházku do 5 kilometrů za krásnou přírodou, doporučujeme navštívit Bubovické vodopády. Ty se nachází u obce Srbsko kousek od Karlštejna. V Srbsku pohodlně zaparkujete a vydáte se po žluté turistické značce. Vesnicí jdete jen pár metrů a pak už jste v lese. Trasa je mírná a vhodná na procházky celoročně, obzvlášť v zimě, kdy vodopády zamrzají a vytváří okouzlující pohled. Díky nízké náročnosti zvládnou cestu opravdu všichni účastníci vašeho výletu.

Jeden_z_Vodopadu_v_letnim_obdobi

 

10. Se psem na hřiště

Pokud nestíháte vyjet mimo Prahu nebo jiná velká města, ale přesto chcete pejskovi dopřát trochu socializace a zábavy, vyrazte na jedno z mnoha agility hřišť nebo psích parků, která jsou přístupná veřejnosti. Nemusíte být profíci, abyste si užili zábavu s překážkami. Zároveň je to skvělé místo pro socializaci, kde se potkáte s dalšími čtyřnohými kamarády. Jen dávejte pozor, abyste nerušili při tréninku a někdo nepřišel k úrazu. A nezapomínejte, že na hřiště dril nepatří. Vše je o tom, užít si společně strávený čas zábavně. Pokud ale chcete se psem trénovat, vsaďte na dobré odměny. Pokud bude váš pes vědět, že za každý bezchybně splněný trik dostane svou oblíbenou pochoutku, příště se bude snažit ještě o trochu víc. V sortimentu Fitmin najdete takových pochoutek nepřeberné množství, od sušeného masa přes novinku s názvem Fitmin Play & Train. Tato poloměkká šťavnatá pochoutka z čerstvého masa bude pro vašeho psa perfektní motivací, díky které zvládne i ty nejtěžší triky. 

_MG_1679

Tip odborníka:

Ať už se chystáte na kratší nebo delší výlet či túru, nezapomeňte na ni důkladně připravit nejen sebe, ale i svého psa. Mezi nezbytnou výbavu patří vodítko s obojkem nebo postroj. Postroj může být na delší procházky pro pejska pohodlnější, je ale důležité, aby na něm pes neměl tendence tahat. Určitě nezapomeňte cestovní misku a dostatek vody. A aby vám nedošla energie na cestách, nezapomeňte určitě na pamlsky.
Na delší túry je pro psovody vhodné také pružné vodítko a sedák. Je to pohodlné a bezpečné pro všechny. Psovod má tak volné ruce a nestane se, že by se pes vysmekl a utekl. Tereza Kaniová, trenérka psů a ambasadorka Fitmin.

tlacitko_vybrat