Obezita u psů? Pozor, ať váš miláček zbytečně netrpí.

Jste na procházce a říkáte si, že už váš čtyřnohý mazlíček neběhá jako dříve? Zastavuje se, zadýchává, jeho chůze připomíná spíše převalování soudku či kolébavý pohyb tučňáka? Obezitu u psů není radno podceňovat, může totiž vést k řadě dalších zdravotních komplikací. Jak na řešení takového problému, vám poradí naše specialistka na výživu psů značky Fitmin Adéla Palacká.

_DSC0071_k

 

Přebytečná kila mohou vést ke zdravotním obtížím

Někteří psi stejně jako lidé, mohou mít sklony k přejídání, které může vést k nadváze a v horších případech i k obezitě.

„Sklony k obezitě kromě stravy ovlivňuje plemeno psa, genetické předpoklady, pohlaví, věk a životní styl. Mnoho lidí si také neuvědomuje, že neřešená nadváha a obezita mohou vést ke zkrácení psího života – klidně i v řádu několika let. Kromě toho obezita zvyšuje riziko vzniku problémů se srdcem, zhoršuje dýchání a může být spouštěčem rozvoje závažných onemocnění, jako je např. cukrovka či artritida,“ vysvětluje problematiku obezity Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin.

Pokud si tedy všimnete nadbytečných kil u vašeho psího společníka, je nejvyšší čas vyhledat veterinární pomoc. Připravit se však musíte na přísné dodržování nového režimu – budete muset odolat smutným psím očím žadonícím o druhou večeři či pamlsek. Jak tedy na redukci hmotnosti u psa?

 

Adéla Palacká

 
Dbejte na vyváženou stravu 

Krmnou dávku můžete snížit, ale ne o moc, aby nedošlo k její nevyváženosti. U obézních jedinců se proto více vyplatí pracovat se změnou typu krmiva, a tím i jeho energetické hodnoty, než s množstvím krmiva.

„Hlavním důvodem, proč nesnižovat množství krmiva, je skutečnost, že by tím došlo ke změně dávky tělu prospěšných vitamínů a minerálů. Zároveň pes bude při dietě trpět pocitem nenasycenosti a hladu. Za sebe doporučuji krmit stejně a pracovat pouze s energetickou hodnotou krmiva,“ vysvětluje Adéla Palacká a dále dodává: „Možnost přestupu mezi různými energetickými hodnotami vám nabízí krmivo z našeho Výživového programu Fitmin. Základní suroviny v této řadě jsou totiž stejné a u jednotlivých produktů se mění pouze jejich podíl tak, aby vyhovoval požadavkům jednotlivých kategorií, jak dle velikosti (Mini, Medium, Maxi), tak dle zátěže či kondice – Maintenance (pro psy v běžné zátěži a optimální kondici), Performance (pro psy ve vysoké zátěži a hůře krmitelné psy) a Light (pro psy s nadváhou).“

 

Energetickou hodnotu poznáte dle barvy obalu

Kompletní krmiva z Výživového programu Fitmin obsahují téměř identické složení surovin v dané skupině, které vám umožní bezproblémový přechod z jednoho krmiva na druhé podle momentální kondice psa. Pro jednodušší orientaci mezi jednotlivými typy krmiva je na obalech umístěn jednoduchý barevný kód, který informuje o množství energie. Čím více je dané barvy na obalu, tím více energie krmivo obsahuje. Například obal krmiva MINI Puppy určeného pro malá plemena je celý žlutý – tzn. krmivo obsahuje nejvyšší množství energie.

 

Dostatek pohybu – základ ke kvalitnímu životu

Správně energeticky nastavenou krmnou dávku doplňte dostatkem pohybu. Zkuste začít zvolna krátkými procházkami, které budete postupně prodlužovat. Do denního režimu zařaďte i hry. Váš mazlíček se vyběhá a vás to zase tak moc neunaví, což je jejich nespornou výhodou. Uvidíte, že při vyvážené kombinaci stravy a aktivit na sebe výsledky nenechají dlouho čekat a vy budete mít svého mazlíčka zpátky ve formě.

 

POZOR na pamlsky!

Když s hubnutím začnete, nedovolte, aby vám vaši společnou snahu pokazily nekvalitní či příliš kalorické pamlsky. Těch je totiž na trhu celá řada a spousta z nich má vyloženě nevhodné složení – jsou plné cukru, solí, například glycerolu či sorbitolu, které vám mohou nejen boj s nadváhou značně ztížit a zároveň nejsou pro zdravé fungování psího organismu vhodné. Volte tedy pochoutky v menším množství (do 10 % z velikosti krmné dávky) a pokud můžete, sáhněte po přírodních.

Zajímavou variantou mohou být Fitmin Purity Snax. Jsou to přírodní, ručně vyráběné superprémiové pochoutky z čerstvého masa. Neobsahují navíc žádné chemické konzervanty, nežádoucí stabilizační látky, přidaný cukr, sůl ani barviva. Vybrat si můžete z lahodných masových proužků Fitmin Purity Snax Stripes, obsahující navíc amarantovou mouku a blahodárné bylinky, křupavé placičky Fitmin Purity Snax Nuggets, anebo křupavé kostičky Fitmin Purity Snax Bones, které jsou výjimečné svou jednoduchou recepturou. Zde si vyberou například i alergici. Některé druhy pochoutek jsou monoproteinové. Pochoutky jsou k dostání v různých variantách: jehněčí, kuřecí, hovězí, játra a zvěřina. S Fitmin Purity Snax si můžete být jisti, že svému zvířeti dáváte výbornou a opravdu zdravou pochoutku, která ho neomrzí a jistě potěší.  

 

Chutná a kvalitní receptura

Receptury krmiv výživového programu Fitmin obsahují čerstvé drůbeží maso vysoké jakosti, které dodává granulím neodolatelnou chutnost. Z hlediska rostlinných surovin naleznete v krmivech rýži, která napomáhá dobré stravitelnosti krmiva a zároveň je vhodná pro psy s citlivým zažíváním. Granule jsou naopak obohaceny o komplex dentální péče pro zdravé zuby a výtažek z rozmarýnu, který stimuluje imunitní systém, podporuje cirkulaci krve a zlepšuje trávení.

PPC_bannery_zpet_do_kondice_unor_1300x441

 

Krmivo z výživového programu Fitmin Light je možné zakoupit na eshopu www.fitmin.cz.

Pokud vás zajímá více informací k produktům, všechny najdete na eshopu fitmin.cz. 

tlacitko-e-shop