Jaké jsou nejčastější mýty ve stravování mazlíčků?

Stravovací návyky našich mazlíčků jsou opředeny mnoha mýty. Některé z nich jsou staré povídačky, jiné se šíří jako dezinformace skrze špatné zdroje. Právě kvůli nepřebernému množství informací o tom, co je pro naše mazlíčky dobré nebo špatné, může být opravdu náročné se v tom vyznat. Fitmin pro vás vybral 5 častých mýtů, které si zaslouží objasnění.

  1. Psy a kočky můžeme krmit kostmi

Ne vždy. Záleží, jaké konkrétní kosti máte na mysli. Co se psů týče, syrové kosti jsou velmi dobrým zdrojem živin a pomáhají udržovat zdravý chrup a dásně. Škodnou jsou v tomto případě naopak tepelně zpracované kosti. Pečením či vařením totiž změní svou strukturu a začnou se lámat na ostré kousky, které pak mohou být zdraví nebezpečné. „U koček jsou kosti špatnou volbou prakticky vždy, jelikož jejich trávicí trakt na to není přizpůsobený a úštěpky by jim mohly způsobit potíže,“ vysvětluje výživová expertka Fitmin Denisa Kopecká. Příště, až budete chtít kočičce přilepšit něčím syrovým, raději jí udělejte radost kouskem masa nebo chrupavkou.

Libor_Sula_97_of_328_1

  1. Domácí strava je lepší než kupovaná

To neplatí v případě, že za domácí stravu považuje chovatel zbytky od stolu. Existují však zastánci tzv. B.A.R.F., způsobu krmení psů a koček, tedy krmení směsí čerstvého masa, zeleniny, ovoce, bylin a dalších ingrediencí. Úskalím tohoto přístupu však může být nesprávné sestavení jídelníčku, který tak nemusí poskytnout zvířeti veškeré potřebné živiny a ve správných poměrech. V dnešní době ale není na místě mít strach, že kompletní krmiva, granule nebo konzervy našim mazlíčkům dodají omezenou výživu. „Naopak právě kvalitní granule jsou svým složením velice komplexní, obsahují rozmanité suroviny a díky odbornému sestavení poměrů různých ingrediencí zaručují co nejvyšší prospěšnost a využití,“ upozorňuje Kopecká. Moderní krmiva, jako například granule z řady Fitmin Purity, vynikají bohatým podílem čerstvého masa různých druhů, zeleniny, ovoce a superpotravin, nechybí ani vybrané směsi bylin, to vše v populárních „grain free“ variantách nebo recepturách založených na rýži.

 pytel-03

  1. Kravské mléko škodí

Všeobecně se mléko a mléčné výrobky u koček ani psů nedoporučují, a to zejména kvůli intoleranci na laktózu.  „Kravské mléko může zvířatům přivést trávicí potíže. Je tomu tak kvůli obsahu laktózy, která je pro ně těžko stravitelná. Laktózová intolerance se nejčastěji projevuje zvracením, průjmy nebo nadýmáním,“ vysvětluje expertka. Navíc pro psy není kravské mléko nijak zvlášť prospěšné, jelikož bílkoviny a vápník, na které je mléko bohaté, může mnohem bezpečněji získat z kvalitních granulí nebo kostí a jiných surovin. 

Libor Sula 2021_web (58 of 328)

  1. Nejen maso je pamlsek

Některé z běžně dostupných ovocných druhů můžete sem tam svému mazlíčkovi dát bez výčitek. Ale mezi zdánlivě neškodným ovocem najdeme i pár druhů, na které si musíme dát pozor nebo se jim úplně vyhnout. „Z ovoce můžeme svým mazlíčkům občas bez obav dopřát například maliny, jablka, borůvky nebo meloun. Opatrnější buďme s banány, které mohou ve větším množství způsobovat zácpu, nebo citrusy, které překyselují žaludek. Zcela se vyhýbáme limetkám, avokádu, pomerančům, rajčatům nebo hroznovému vínu, a to i v podobě rozinek, má u psů a koček toxické účinky.“ varuje Denisa Kopecká. I ovoce a zeleninu ale dávkujte svému mazlíčkovi v přiměřeném množství.

Fitmin - Valentýn 2021 snaxy 5.2.2021_web (7 of 42)

  1. Psi jsou masožravci? A co kočky?

Jde o jeden z nejzarytějších mýtů, nicméně psy řadíme mezi všežravce. To znamená, že potřebné živiny a energii získávají nejen z masa, ale také z různých obilovin, zeleniny a ovoce. Kromě bílkovin
a v nich obsažených aminokyselin, které jsou pro vývoj a růst psa nejdůležitější, potřebují také vitamíny, vlákninu, minerální látky, zdravé tuky jako omega-3 a 6 mastné kyseliny, a to vše nelze najít výhradně v mase. Oblíbenou stravou pro psy jsou krmiva z řady Fitmin For Life nabízející skvělý poměr masa a jsou dostupná v hypoalergenních variantách. Pravděpodobně vás zajímá, zdali jsou kočky také všežravci. Opak je pravdou, kočky jsou nepochybně masožravci. Na rozdíl od psů, kteří
se mohou živit z větší části obilovinami, ovocem a zeleninou, kočky potřebují k životu maso. U krmiv pro kočky je velmi důležité hlídat množství obsažených živočišných bílkovin. Majitelé by se tak měli zaměřit zejména na co nejvyšší obsah proteinů živočišného původu v krmivech.“ radí Kopecká. Bohaté na maso jsou například krmiva Fitmin Purity, která nabízí až 88% obsah bílkovin doplněný kvalitními zdroji vlákniny a bylinkami, takže kočka získá komplex živin, aby jí nic nescházelo.

pozovani_final

Kompletní sortiment krmiv pro vaše mazlíčky naleznete na eshopu Fitmin:

tlacitko-e-shop