V čem tkví kouzlo parkuru? Spojení neuvěřitelné koňské síly a elegance

Na parkuru mě nejvíc okouzlilo spojení neuvěřitelné koňské síly a elegance, říká ambasadorka značky Fitmin Ema Saláková.

Adrenalin a soustředění, kdy musíte propojit hlavu jezdce s hlavou koně, je něco, co milují všichni, kteří propadli parkuru. Sportu, jehož cílem je překonat překážky v určitém pořadí s co nejmenším počtem shozených bariér. Mladou nadějí českého parkuru je i 15letá Ema Saláková, která v loňském roce vyhrála Czech Junior Cup. Jak se připravuje na další sezónu, jak se k parkuru dostala a čeho by v něm chtěla dosáhnout? To vše nám Ema, ambasadorka značky Fitmin, prozradila.

ema salakova

1) Jak jste se k parkuru dostala?

K parkuru jsem se dostala díky mamce. Protože i ona se už od dětství parkuru věnuje, měla jsem možnost sledovat skokové tréninky a celkově se pohybovat u koní už od malička.

2) Mohla byste nám vysvětlit, co vlastně parkur je?

Cílem parkuru je překonat překážky v určeném pořadí s co nejmenším počtem shozených bariér a za co nejkratší čas, dostat nejvyšší stylovou známku nebo se co nejblíže trefit k limitovému času. Záleží na typu soutěže.

3) Co je podle vás na parkuru nejtěžší?

Podle mě je nejtěžší se naučit přivést koně v pravidelném tempu do ideální vzdálenosti od skoku.

4) Jak vypadají vaše tréninky? Jak často trénujete?

Naše tréninky se hodně odvíjejí od toho, co zrovna koně potřebují a co nás v následujícím týdnu čeká. Většinou ale máme jednou týdně drezúrní a jednou týdně skokový trénink. Zimní skokovou přípravu začínáme zlehka
a tréninky zaměřujeme hlavně na gymnastickou práci. V drezúře se snažíme koně především uvolnit a dostat zpět do kondice. Během sezóny jsou skokové tréninky zaměřené hlavně na parkury, abychom se já i moji koně dobře připravili na závody. Drezúrní práci se koním snažíme zpestřovat, aby je to bavilo.

ema salakova1

5) Čím vás parkur okouzlil?

Spojením neuvěřitelné koňské síly a elegance.

6) Jak dlouho se už parkuru věnujete?

Už od té doby, co jsem pomalu začínala jezdit, to mi bylo asi 7 let, jsem ze všech jezdeckých disciplín měla nejblíže právě k parkuru. Letos to bude 5. rok, co se parkuru věnuji závodně.

7) Dělala jste ještě nějaký jiný sport, mezi kterým jste se rozhodovala a koně zvítězili?

Ano, dříve jsem kromě koní ještě docela často hrála tenis. Je to přibližně 2 roky, co jsem se musela rozhodnout, ve kterém sportu chci pokračovat. I když jsem tenis hrála ráda, koně pro mě byli jasná volba.

8) Jaké jsou vaše dosavadní největší úspěchy?

Za své dosavadní největší úspěchy považuji 5. místo v družstvech na MČR dětí v roce 2018, 3. místo
v družstvech na MČR pony v roce 2019 a za ten dosud největší pak vítězství mezi juniory v Czech Junior Cupu
z roku 2021.

fb (1)

9) Co máte na parkuru nejraději?

Pro mě je to adrenalin a soustředění se v danou chvíli, kdy musíte propojit hlavu jezdce s hlavou koně.

10) Co jste se u koní naučila a můžete přenést do běžného života?

Naučila jsem se být trpělivá, pečlivá, nad některými věcmi se více zamyslet a hlavně, že všechno má svůj čas. 

fb (5)

 

11) Kdo je vaším největším vzorem?

Mým vzorem v parkurovém ježdění je Ben Maher.

12) Jaké máte plány na letošní sezónu, kterých závodů byste se chtěla účastnit?

Letošní sezónu už jsme zahájili závody v německém Kreuthu a zanedlouho nás čekají závody na Slovensku. Stejně jako minulou sezónu, i letos bychom chtěli jet na některá kola Českého Skokového Poháru, nasbírat dost bodů a kvalifikovat se do finále. Také bych se ráda zúčastnila juniorského CSIO ve Zduchovicích a MČR juniorů.

13) Jaké jsou vaše plány do budoucna? Máte nějaké sny, které si chcete splnit?

Asi jako každý sportovec nějaké sny mám, chtěla bych někdy závodit v pražské O2 Aréně na Prague Playoffs. Největším splněným snem by pro mě bylo zúčastnit se Mistrovství Evropy.

ema salakova2

14) Čeho si na koních nejvíce vážíte? V čem jsou jiní než ostatní zvířata?

Jsou to nádherná a ušlechtilá zvířata s obrovským srdcem, která vám dokážou projevit lásku a respekt. Podle mě se od ostatních zvířat liší právě jejich obrovským charakterem.

15) Na kolika koních jezdíte/trénujete? Kolik jich máte?

Moji rodiče vlastní 4 koně. Z toho budu mít 3 k dispozici na letošní sezónu.

16) Je něco, čím se inspirujete a motivujete?

Největší motivací pro mě je sledovat, jak já i moji koně sbíráme nové zkušenosti a společně se posouváme dál.

17) Nově jste ambasadorkou značky Fitmin, v čem si vás značka získala?

Když jsme asi před 2,5 lety koupili klisnu Gimmy, měli jsme problém s tím, že nechtěla moc žrát. Chtěli jsme tedy vyzkoušet jiné krmivo pro koně a kontaktovali jsme značku Fitmin. Přijela k nám výživová poradkyně, vše jsme s ní prokonzultovali a ona našim koním sestavila krmné dávky. Vše, co naši koně od značky Fitmin dostávají, jim chutná, jsou ve skvělé kondici, a i přes zimní pauzu, kdy nejsou v takové zátěži, vypadají stále skvěle a zůstávají dobře nasvalení. Na značce Fitmin se mi líbí jejich široký sortiment jak samotného krmiva, tak i různých výživových doplňků a velmi rychlé a ochotné jednání.

18) Co na krmivech Fitmin oceňujete?

Líbí se mi pestrost a kvalita krmiv. Od Fitminu už jsme vyzkoušeli několik druhů krmiv i výživových doplňků pro koně, vždy koním krmení chutnalo a splnilo vše, co jsme od něj očekávali.

Děkujeme vám za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v závodech.

Tým Fitmin