Velkou pardubickou vyhrál Talent

Předloni finišoval sedmý, v loňském roce si polepšil na čtvrté místo, přičemž na vítěze ztrácel pouhé dvě a půl délky. Letos to desetiletému TALENTOVI (Egerton) vyšlo dokonale. Ač do 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou se záštitou ministra zemědělství (L, 7+, 6900 m, 3,000.000 Kč) nastupoval ve vysokém kurzu 25:1, svěřenec Hany Kabelkové, skvěle podporovaný žokejem Pavlem Složilem mladším, v krásném souboji o délku zdolal spolufavorita Evžena (So You Think) s Jaroslavem Myškou.

VP_21_a

Po škrtu Vanduala (Rainbows for Life), který už v týdnu před dostihem ukončil pro zranění dostihovou kariéru, nastoupilo na start Velké 18 koní. O roli favorita se přetahovali vítěz z roku 2017 No Time To Lose (Authorized) s debutantem Evženem, nakonec se do nevděčné role vrátil No Time To Lose.

Upravený Taxis zastavil dva koně

Hned po startu se pole značně roztáhlo, zatímco čelo kontrolovali loni druhý Player (Moonjaz) společně se Sztormem (Enjoy Plan) a slovenským Kaiserwalzerem (Wiener Walzer), na jeho konci cválal slovenský Star (Sternkönig), který v okamžiku, kdy startér mávl praporkem, stál řadu délek za polem.

Na Taxisův příkop, který měl premiéru ve své nově podobě, najížděl jako první Player, ale mohutný skok neustál a padl, svého jezdce irského amatérského šampióna Patricka Mullinse za skokem ztratil i Kaiserwalzer. Další stopkou byl Francouzský skok, kde padl Lombargini (Enjoy Plan), v jehož sedle zaskočil za zraněného Jana Odložila Martin Liška. Pak přišly malé zahrádky a do hry znovu vstoupil bez jezdce cválající Kaiserwalzer, který zkřížil cestu vedoucímu Sztormovi, vytlačil jej mimo skok a ukončil jeho snažení. Stejně poškozený byl i Beau Rochelais (Goldneyev), který se sice vydal stíhat velmi vzdálené soupeře, ale později byl zadržen.

vp_21_c

Další ze šancových koní Theophilos (Elusive City) padl na prodlouženém taxisu a ležícímu předloňskému vítězi se nestačil vyhnout Paris Eiffel. Theophilův žokej Josef Bartoš bohužel pád odnesl nepříjemným zraněním.

VP_21_b

Mezitím na čele pracoval Stretton, ale už od dropu začal tlačit na pilu Evžen, sledovaný Hegnusem a zmíněným Stretonem, zatímco favorizovaný No Time To Lose v té době cválal na konci pole. Na trávu zavedl pole Evžen, a sen Jaroslava Myšky o prvním triumfu ve Velké začal nabírat velmi konkrétních podob, ale na záda mu v té době už dýchal Talent a tito dva pak spolu v cílové rovině předvedli krásný souboj, v němž nakonec o délku uspěl Talent. Za Evženem přišel na třetím místě, pět délek o druhého, další z debutantů Velké Mr Spex (Tai Chi) s Janem Kratochvílem a dalších 5 délek ztrácel čtvrtý No Time To Lose s Ondřejem Velkem. Třináctiletý obhájce loňského vítězství Hegnus obsadil pěkné páté místo, šestý finišoval slovenský Star, jehož temperament spolu s natočeným sedlem přivodily v dostihu řadu horkých chvil žokeji Jaroslavu Brečkovi. Dostih dokončili ještě Stretton, Casper a Dulcan De Sivola.

gratulace_kabelkovi

Myslel jsem, že Evžena nedám

Vítězství Talenta bylo obrovským zadostiučiněním pro trenérku Hanu Kabelkovou a její tým, který přípravě na dostih obětoval mnohé a Talent jen pár dnů před Velkou cestoval do Brna, aby doladil formu na vodním pásu. "Fungoval celý dostih excelentně. V závěru jsem myslel, že už Evžena nedá, ale zabojoval a povedlo se. Velký dík trenérce za to, jak jej připravila," radoval se po dostihu třiadvacetiletý Pavel Složil, jemuž se podařilo vyhrát dostih, po němž toužil už jeho otec Pavel Složil starší, který ve Velké v roce v roce 1997 skončil s Marketplacem druhý za Vronskym. 

Spokojená samozřejmě byla i trenérka Kabelková, která je Talentovou spolumajitelkou a podílela se i na jeho odchovu, pod kterým je podepsán její manžel. "Už loni byl dobře, je to šikovný kůň a věřili jsme mu. Pavel ho moc dobře odjezdil a musím poděkovat i celému týmu, protože to s Talentem nebyla jednoduchá příprava. Před dostihem jsem říkala, že bych ráda aby vyhrál a šel do důchodu, ale teď to ještě promyslíme," uvedla po dostihu.

vp_21_d talent

Vítěz z rodiny, operující ve střední Evropě už déle než století

Talentův triumf je též připomenutím talentu v únoru uhynulého Egertona (Groom Dancer), který dal řadu úspěšných překážkových koní včetně dnešního vítěze Ceny ČASCH Gatsbyho a je též otcem druhého esa v rukávu trenérky Kabelkové Welluncy. Matka Tavbecca (Beccari) vyhrála tři rovinové dostihy včetně dvojky na dva kilometry v Karlových Varech, Talent je ale jejím jediným potomkem. Velmi dobře si na dráze vedla bába Tavira (Lincoln), která v chovu dala vítěze Velké karlovarské steeplechase (I.k.) Thessalona (Assis del Santo) a dalších 5 vítězů. Prabába Terezina (Norbert) je matkou vítěze Velké jarní ceny i Velké červnové ceny Team Boye (Tamerino).
Rodina směřuje až ke klisně Távol, v roce 1916 v napajedelském chovu narozené dceři taktéž v Napajedlích působícího Bend Orova vnukaWool Windera (Martagon), jejíž rodina dala našemu chovu dlouhou řadu šampiónů včetně dvojice mimoňských derby vítězů Tarana (Norbert) a Trocadera (Scottish Rifle).

Autor: Miloslav Vlček, Foto: Andrea Zavadilová 

Záznam závodu:

 

 Pokud vás zajímá více informací k produktům, všechny najdete na eshopu fitmin.cz. 

tlacitko-e-shop