Čas koťat a štěňat – velká radost, ale i zodpovědnost

Chladné období konečně ustupuje a ve vzduchu je už pomalu cítit jaro. S ním přichází čas rozpuku v přírodě, a i první jarní vrhy koťat a štěňat. Kdo by odolal jejich láskyplným pohledům, mazlivému předení a všudypřítomné energii? Leckdo se tak rozhodnete čerstvě odrostlého mláděte ujmout a dát mu nový domov. S tím přichází ovšem velká zodpovědnost: štěně či kotě je odteď závislé pouze na mojí výchově. A tak se nabízí otázka – čím nejlépe krmit? A jak je vychovávat?

_MG_2098_m

 

Stravovací návyky a socializace mláďat začínají hned po narození u jejich matky. Na její výživě záleží ještě předtím, než vrhne – již v březím období by se jí měla upravit strava pro potřeby mláďat. Ta se po narození v prvních týdnech stravují výhradně mateřským mlékem a získávají z něj všechny potřebné živiny, vitamíny i minerály. Je tak důležité se starat o kvalitní život matky – musí se cítit v pohodě fyzicky, psychicky a jedině tak může dopřát zdařilý start do života svým maličkým potomkům.

Dovádění čili život kotěte

Po narození se o kotě stará výhradně kočičí maminka. V ideálním případě jej krmí pouze mlékem několik prvních týdnů života, může se ale stát, že nebude mít mléka dost pro všechny své potomky. V tom případě musíme začít dokrmovat speciálním mlékem pro koťata – nikoliv kravským, jelikož kočky laktózu nesnáší. Mezi 4. až 12. týdnem kočka svá mláďata odstavuje a ty se začínají učit krmit tuhou stravou. V této době je naše kotě malým průzkumníkem, raubířem – učí se chodit na kočičí záchod, škrabat drápky, prozkoumávat své okolí. Současně je velice důležitá hra se sourozenci a interakce s matkou – vypěstuje si návyky na celý život. Po 12. týdnu je již kotě zcela samostatné a může putovat do nového domova.

A nyní přichází ta velká zodpovědnost, výchova kotěte a péče o jeho zdraví, které začíná již výběrem vhodného krmiva.

„Jelikož dbáme o zdraví kočky již odmalinka, je třeba si dát pozor i na složení jejich stravy. Čas koťat a štěňat – velká radost, ale i zodpovědnost kompletní krmivo pro koťata je kulinářský zážitek pro vašeho mrňouse. Nejenže uspokojíte jeho mlsný jazýček díky obsahu čerstvého masa, ale zároveň mu poskytnete prvotřídní kvalitu skrze tzv. Grainfree (bezlepkové) krmivo, čímž snížíte potenciální riziko výskytu alergických reakcí,“
 

vysvětluje Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin. Toto krmivo je vhodné i pro březí a kojící kočky, jelikož dodá potřebnou výživu nejen koťátkům, ale i jim.

_MG_4437_m

Pac a pusu, vaše štěně

Podobně to funguje i u psů. Matka potřebuje kvalitní a vyvážené krmivo, aby byla schopna zajistit plnohodnotnou výživu štěňat v prvních dnech jejich života. Ta je nezbytná po vytvoření imunitního systému a posílení obranyschopnosti štěňátka. Pokud mléko matky nestačí, je možné pejsky dokrmovat speciálními kašemi a mléky. Vybírat můžete například z produktů Fitmin instantní mléko pro štěňata anebo Fitmin instantní kaše pro štěňata. Oba produkty obsahují mimo jiné i probiotika, která pomáhají se správnou funkcí trávení a jsou vhodná pro štěňata všech plemen. Od 7. týdne svého života již přecházejí na čistě tuhou stravu. „Štěňata krmíme častěji (3 - 4x denně) do věku asi půl roku. Dáváme si však pozor na jejich celkový energetický příjem a nepřeháníme to s pamlsky! Vše je o vyváženosti stravy, pohybu a rozvoji mazlíčka,“ upozorňuje Adéla Palacká.

Fitmin nabízí několik variant krmiv pro štěňata. V rámci Fitmin výživového programu je možné zvolit krmiva i podle velikosti psa: Fitmin Mini/Medium/Maxi Puppy, které dodávají štěňatům potřebnou energii a vyvážený poměr minerálů a vitamínů pro správný růst štěněte. Krmivo je založené na drůbežím mase s rýží, díky čemuž pejsek dostane plnohodnotný pokrm obohacený o zdraví prospěšné benefity jako jsou probiotika, juka, cheláty, komplex dentální péče a mnoho dalšího. Pokud jako chovatelné upřednostňujete holistická grainfree (bezobilná) krmiva, je pro vaše štěně vhodné kompletní krmivo s čerstvými rybami Fitmin Purity Fish Grain Free. Vyhovovalo-li by Vám krmivo na rýži a jiném než drůbežím mase, Fitmin nabízí Fitmin Purity Lamb and Salmon Rice (jehněčí krmivo pro štěňata s lososem a rýží), na kterém si s chutí smlsnou i ti největší rozmlsanci. 

 

_MG_2026_m

Výchova a odměňování

Ke štěněcímu období neodmyslitelně patří i výcvik a s tím spojené podávání pamlsků při správně provedeném cviku. Mnoho majitelů ale zapomíná nebo si možná spíše neuvědomuje, že pamlsky tvoří podstatnou část jídelníčku štěněte, proto je třeba porci pamlsků odečíst od celkové denní krmné dávky, aby nebylo štěně překrmováno. Docházelo by tak k obezitě psa a mohly by nastat zdravotní komplikace. Proto je vhodné jako odměnu volit například granule, anebo pokud granule nejsou pro štěně dostatečně atraktivní jako odměna, je potřeba vybírat z nabízených produktů důkladně a číst jejich složení. Pochoutky by totiž neměly obsahovat dochucovadla, cukry, sůl a nekvalitní komponenty.

„Pokud tedy chcete dopřát mazlíčkovi to nejlepší, volte mezi čerstvým, vařeným anebo sušeným masem (opět ale sledujte složení a vyvarujte se produktům obsahující glycerol, sorbit, glycerin a další látky, které udržují měkkost sušeného masa). Nejlepší je volit  pochoutku přírodní s vysokým obsahem masa a směsi bylinek, které mají pozitivní účinky na detoxikaci organismu vašeho psa,“ vysvětluje Palacká.

Nejen jíst, ale i pít

Nikdy však nezapomínejte na dostatečný přísun čerstvé vody pro vašeho malého společníka, ať už štěně či kotě. „Voda by měla být dostupná přes celý den a měli byste ji častěji obměňovat. Můžete tak předejít některým zdravotním problémům, jako jsou třeba záněty ledvin či močového měchýře,“ uzavírá odbornice Adéla Palacká.

POSLECHNĚTE SI PODCAST:

Co dělat, když si pořizujeme domů štěně a jak štěně krmit.

poslechnout podcast

Pokud vás zajímá více informací k produktům, všechny najdete na eshopu fitmin.cz. 

tlacitko-e-shop