To pravé krmivo pro každého kočičího mazlíčka

Vašeho vysněného mazlíčka už jste si vybrali a teď si kladete otázku, co je pro vaši kočku to pravé? Jak jí zajistit to nejlepší? Mějte na paměti tvrzení, že láska prochází žaludkem. To totiž platí u lidí i koček. U těch navíc dvojnásob. Proto Fitmin přichází s celou řadou rad, tipů a odpovědí na vaše otázky.

Large breed 2021_web (51 of 228)

Krmivo obecně

Protože je kočka od přírody masožravec, jako majitelé byste si měli dávat pozor na objem rostlinných složek v krmivu. Záleží i na jejich druhu i typech.  Málo kvalitní průmyslová krmiva mohou obsahovat vysoké procento surovin rostlinného původu, jako je například pšenice, kukuřice a další obilniny nebo luštěniny.  Přínosem v krmivech pro kočky mohou být naopak bylinky, kvalitní zdroje ovoce, zeleniny, přídavek lososového oleje a další superpotraviny. Na to upozorňuje i expertka na výživu domácích zvířat značky Fitmin Denisa Kopecká: „Zejména kočky chované doma jsou na nás a na tom, čím je krmíme, závislé. Proto je důležité jim zajistit vyváženou stravu, která se postará o jejich spokojenost a zdraví. Strava by měla obsahovat správný poměr živočišných surovin, bílkovin, tuků, vitamínů, minerálních látek a energie. Každá komponenta hraje ve výživě koček svoji roli a zajišťuje správné fungování jejich organismu, i když žijí v domácnosti.“ Kočky také na rozdíl od psů přijímají krmivo v menších dávkách častěji během dne, a to i v noci. Nezapomeňte také na trvalý přístup k pitné vodě.

Libor Sula 2021_web (250 of 328)

Rozhodující faktor – plemeno

Plemeno kočky ovlivňuje nároky na výživu hlavně z hlediska velikosti. Obecně se uvádí, že na jeden kilogram tělesné hmotnosti kočka potřebuje asi 20 g suché potravy. „V potaz ovšem musíme brát i další faktory, jako je třeba míra aktivity každého jedince. Pokud kočka tráví většinu času venku a má více pohybu, potřebuje větší přísun energie v potravě a naopak. Pokud máme kočku doma a nezajistíme jí dostatek pohybu či ještě navíc máme jedlíka, je riziko vzniku nadváhy a následně až obezity daleko vyšší. Kočky kojící nebo vysoce březí by měly přijímat krmivo s vysokou energetickou hodnotou a je vhodné jim nabídnout neomezený přístup ke krmivu, aby měly z čeho čerpat. Vydají totiž až 4x více energie než běžně aktivní dospělé kočky,“ říká Kopecká.

Nejen svou povahou, ale především vzhledem jsou výjimečné kočky SphynxAbsence srsti také znamená odlišné nároky na výživu a množství energie, které by měla kočka ve stravě přijímat. Mimo to je důležité, aby krmivo pro tyto naháče obsahovalo velmi vysoký obsah živočišných bílkovin. Dalším plemenem koček, které vyžadují specifický přístup k výživě, jsou kočky Mainské mývalí. Stejně jako u velkých plemen psů, tak i u koček je s přibývající velikostí zvyšována zátěž na pohybový aparát. Proto je dobré vybírat krmiva s obsahem funkčních složek podporujících zdravé kosti a klouby. Kočky s dlouhou srstí je zase dobré krmit stravou bohatou na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které pomáhají udržovat zdravou srst a kůži.

Mimo obecné rady je nezbytné kočku pravidelně kontrolovat (pozorovat kvalitu srsti, zápach z tlamy, barvu dásní, aktivitu, příjem krmiva, vody, vylučování aj.), aby bylo možné případné změny v chování či vzhledu podchytit a řešit včas.

Libor Sula 2021_web (58 of 328)

Správný výběr

Jen s vyváženým poměrem živin, vitamínů a minerálů může být vaše kočka spokojená na těle i na duši. Sáhněte tak například po krmivu z řady Fitmin Purity, které se pyšní velkým podílem čerstvého masa, vysokým procentem živočišných surovin a bezobilnou recepturou s bylinkami, ovocem a zeleninou. Navíc jsou krmiva bezlepková, čímž snižují potencionální riziko výskytu alergických reakcí. Pro domácí kočky je vhodné krmivo Fitmin Purity Indoor, které svým složením udržuje kočku ve vynikající kondici s odpovídající úrovní živin. Krmivo Fitmin Purity Castrate je vhodné pro kočky kastrované a méně aktivní. Díky nižší energetické hodnotě napomáhají udržovat kočku v optimální kondici a díky vysokému podílu živočišných složek je skvěle vyvážené. Pokud jsou u vašich koček oblíbená mokrá krmiva, můžete své mazlíčky potěšit třeba hovězí kapsičkou Fitmin For Life, která je doplněna taurinem pro dobrý zrak a zdravé srdce a dále pak vitamínem E pro podporu přirozené obranyschopnosti. Lahodné Fitmin Purity Krůtí Maso ve vývaru zase uspokojí i ty nejmlsnější jazýčky. Díky vyváženému poměru bílkovin, tuků a sacharidů přirozeně podporuje organismus a je skvělým doplňkem suchého krmiva. Dopřejte vašemu mazlíčkovi kvalitní stravu.

Pokud stále váháte, které krmivo si vybrat, podívejte se na stránku porovnání krmiv.

tlacitko-e-shop