10 rad, jak správně krmit štěňata

Kdy s krmením začít?

V prvních dnech života zajistí štěněti dostatečnou výživu mléko feny. To navíc obsahuje látky posilující jeho obranyschopnost. Proto je důležité kojení nezkracovat. Kolem čtvrtého týdne pak přichází řada na chovatele, protože je potřeba přikrmovat.

1. Jedno po druhém: mléko, kaše, granule

Příkrmy pro psy mají různou podobu. Sušená mléka a kaše pro štěňata většinou obsahují mimo jiné probiotika, která podporují trávení. Takovými příkrmy začínáme, zvlášť když má fena nedostatek mléka a je třeba přikrmovat už hodně brzy. 

Postupně pak přidávejte pevnou stravu. Aby si štěňata lépe zvykla, můžete z počátku podávat granule máčené, lépe se žvýkají. Od 6. až 7. týdne věku by již měli pejsci spolehlivě přijímat kompletní stravu pro štěňata.

10ti denní přechod krmiva

2. Se změnami nespěchejte

Pokud si berete štěně od chovatele, bývá již zvyklé na určitý typ krmiva. V případě, že se rozhodnete z jakéhokoli důvodu krmení změnit, jděte na to pomalu, nespěchejte. Neměňte granule hned poté, co si štěňátko nastěhujete. Samotná změna prostředí a odloučení od matky a sourozenců je pro něj stresující záležitostí. Kdyby se do toho přidala ještě změna krmiva, zbytečně by to mohlo pejska nepříjemně ovlivnit.

Nový druh granulí postupně přimíchávejte do těch, na které je štěně zvyklé. První dávka musí být velmi malá. Celý přechod by měl trvat alespoň 7 dní.

Jak přecházet pozvolna na nové krmivo? 

3. Na plemeni záleží

Platí, že menší plemena dospívají rychleji než větší psi. Při výběru krmiva myslete na to, aby energetická hodnota a analytické složky odpovídaly právě vašemu svěřenci. Vyvarujete se tak chyb v krmení, které by mohly vést k nerovnoměrnému, zpomalenému nebo naopak zrychlenému růstu psa. Další věcí je aktivita psa. Jiným způsobem budete krmit velmi aktivního psa, který například závodí, jinak budete krmit gaučového povaleče.

4. Štěně dává přednost rutině

Vytvořte z krmení jakýsi rituál. Pro štěně je řád stejně důležitý jako typ krmiva. Dbejte na to, abyste mu krmení podávali vždy na stejném místě, ve stejné misce a ve stejnou dobu. Dále dbejte i na to, co u krmení říkáte a děláte.

5. Krmte několikrát denně

Štěně krmte během dne častěji než dospěláka, má totiž ještě poměrně malý žaludek. Úplně malí pejsci se krmí i čtyřikrát denně, postupně se intervaly mezi krmeními prodlužují, jak ukazuje například tabulka dávkování na pytlích s granulemi.

Ihned po jídle je dobré pejskovi dopřát klid, aby měl čas na trávení a zamezilo se tak případnému riziku zdravotních problémů (např. přetočení žaludku). Procházku nebo divočejší hry chvilku odložte a nechte pejska odpočívat.
  
6. Vodu dejte raději odstátou

Vodu z kohoutku nechte alespoň hodinu odstát. Zahřeje se na pokojovou teplotu a vyprchá z ní aktivní chlór. Ten sice není zdraví škodlivý, ale psi ho, na rozdíl od člověka, cítí velmi intenzivně. Jeho pach je může od pití odradit.10-rad-jak-krmit-stenata__fitmin_uvodni-foto

7. Předcházejte nadváze

Kila navíc štěňatům vůbec nesvědčí. Vyvíjející se kosti totiž nemusí unést nadměrnou zátěž. Problémy s pohybovým ústrojím pak vašeho psa mohou trápit celý život. Proto je vhodné denní dávku pravidelně odměřovat a vedle toho pozorovat, jak na daném krmivu a množství pejsek prospívá.

8. Množství upravte podle kondice štěněte

Aby štěně netrpělo nadváhou, ale nebylo ani vyhublé, je nutné denní dávku upravit podle jeho kondice. V normě je odchylka asi 20 % od množství doporučeného výrobcem. Když je štěně pohublé, má mnoho pohybu nebo trpí nedostatkem živin, může to ovlivnit jeho růst a přivodit další zdravotní obtíže.

9. Kdy je ten správný čas na krmivo pro dospělé?

Vhodný věk pro přechod na krmivo pro dospělé psy bývá u malých plemen 9–10 měsíců, u středních 12 měsíců u velkých a obřích plemen 15–18 měsíců. Správná doba nastává ve chvíli, kdy se pes začíná blížit své průměrné kohoutkové výšce v dospělosti.

10. Ta pravá krmiva stárnou se psem

Granule pro štěňata mívají vyšší energetickou hodnotu. Pokud byste jimi krmili příliš dlouho dospělého psa v klasické zátěži, hrozila by u něj obezita. Ale i přechod na výživu pro dospělé psy udělejte pozvolný, oba druhy krmiva (štěněcí a to pro dospělé psy) nejprve smíchejte a pozvolna měňte jejich poměr, stejně jako u výměny jakéhokoliv jiného krmiva.

Krmiva Fitmin Výživový program jednoduše zvládnou zajistit výživu psů po celý život, bez nutnosti přecházení na jiná krmiva.

VP_Lamb_with_Beef_MINI_Puppy_12+2,5kg_1000 VP_Lamb_with_Beef_MEDIUM_MAXI_Puppy_12+2,5kg_1000
Fitmin Mini Puppy Lamb Beef krmivo pro štěňata Fitmin Medium Maxi Puppy Lamb Beef pro štěňata

 

01_skupina_VP_mini_puppy_0.4_1.5_3_15kg_1000 08_skupina_VP_medium_puppy_3_15kg_1000 10_skupina_VP_maxi_puppy_3_15kg_1000
Fitmin Mini Puppy krmivo pro štěňata Fitmin Medium Puppy krmivo pro štěňata Fitmin Maxi Puppy krmivo pro štěňata

 

Hledáte superprémiové krmivo, které splní i ty nejvyšší nároky na kvalitu, je plné masa, přírodních surovin a nejmodernějších přísad, které podporují vitalitu psa? Pak by vás mohla zajímat řada Fitmin Purity pro psy, která obsahuje vysoký podíl čerstvého masa a například kustovnici, juku, houby Shiitake, čekanku a další. 

22_skupina_PU_dog_GF_puppy_fish_2_12kg_1000 25_skupina_PU_dog_R_puppy_lamb_salmon_2_12kg_1000
Fitmin Purity GF Puppy Fish krmivo pro štěňata Fitmin Purity Rice Lamb&Salmon krmivo pro štěňataKompletní výživu pro štěňata vám v případě potřeby může ulehčit naše mléko nebo kaše

 

fitmin-dog-puppy-kase-850-g-h-M fitmin-dog-puppy-mleko-400-g-h-M

 

Aby měl pořádný základ

U krmiva je vždy nejdůležitější, aby vašemu pejskovi chutnalo, a aby na něm dobře prospíval. Odměnou za kvalitní výživu vám bude zdravý a aktivní psí společník.

Pokud vás k výživě a výchově štěňat zajímá více, poslechněte si náš podcast na toto téma.

Více produktů pro vaše mazlíčky najdete na fitmin.cz.

tlacitko-e-shop