Naučte svého psa plavat! Jak ho správně motivovat?

Jak naučit psa plavat? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Velká část psů se totiž naučí plavat prakticky sama. A u těch bojácnějších potom stačí trocha trpělivosti a zásoba dobrých pamlsků. Pro začátečníky jsou ideální vodní plochy s pozvolným vstupem do vody. Důležité je také po koupání nezanedbat péči o psí srst. Co ještě o plavání a koupání se psem nevíte? To vám prozradí trenérka psů a ambasadorka značky Fitmin Tereza Kaniová.

Letní měsíce přímo vybízejí k odpoledním strávených u vody. Představa je to lákavá nejen pro lidi, ale i pro velkou část psů. Pokud máte doma malé štěně, které se s vodou ještě nesetkalo nebo máte staršího, ale bojácného pejska, určitě si kladete otázku, jak ho naučit plavat. Psi mají plavání přirozeně vrozené a plavat umí. Problémem může ovšem být právě strach z vody. „Vztah psa k vodě je v mnoha případech ovlivněn plemenem. Někteří pejsci jsou extrémní vodomilové. Když vidí vodu, okamžitě k ní běží. Mezi takové patří typicky retrívři nebo portugalští vodní psi. Překvapivě je ale většina psů kolem vody ostražitá, a nemalé procento se vody dokonce bojí. V tomto ohledu jsou psi velmi podobní lidem,“ vysvětluje Tereza Kaniová.

IMG_8037

Existuje několik způsobů, jak pomoci psovi zamilovat si vodu. Vždy ale platí, že se musíme obrnit trpělivostí a především pochopením. Vhození psa do vody za účelem dokázat mu, že plavat umí, je jedním z nejhorších přístupů majitele. Tímto způsobem můžete mazlíčkovi způsobit trauma, a ještě jeho strach z vody zvýšit. Navíc se tímto chováním narušuje důvěra mezi vámi a psem, kterou si už jen těžko získáte zpátky.

Může pes překonat strach z vody?

Je třeba počítat s tím, že někteří psi vodu nemají rádi, ovšem postupnými krůčky je možné, aby si pes vodu zamiloval. „Pokud má pejsek strach z vody, není to konec světa. Nejdůležitější je mít trpělivost. Psi velmi citlivě reagují na naše pocity. Pokud jsme nervózní, ani pes nebude v klidu. Páníček by měl svým klidným chováním dávat najevo, že je to v pořádku a plavání může být zábava. Například tím, že vstoupí do vody jako prví a pes ho bude s největší pravděpodobností následovat. Od věci také není, pokud bude mít pejsek dalšího čtyřnohého kamaráda, který má vodu rád. Psi se nejlépe učí pozorováním svého okolí, a právě to by mu mohlo pomoci překonat blok z vody,“ radí Tereza Kaniová.

fitmin_preview062

Pro první plavání je důležité vybrat vhodné místo v přírodě. Ne všude je koupání psů povoleno. Pes by se neměl učit plavat v hloubce, a tak jsou pro něj ideální vodní plochy s klidnou vodní hladinou, a především pozvolným vstupem do vody. Pokud se pes opravdu velmi bojí, je dobré začít maličkostmi, kdy se mazlíček postupně seznamuje s vodou tím, že si jen může máchat tlapky. V případě, že máte například ve svém okolí řeku s mělkým brouzdalištěm a pozvolným přístupem do vody, bude to pro bojácné pejsky skvělý prostor pro první osmělování.

Postupem času si pes na vodu bude zvykat, ale je důležité mít na paměti, že se nesmí nic uspěchat. Boj s vlastním strachem je psychicky velmi náročný, proto nezapomeňte dávat pejskovi prostor mezi jednotlivými vstupy do vody, aby mohl vydechnout a zrelaxovat. Ideální je třeba krátká procházka po okolí, pomazlení nebo hra s oblíbenou hračkou.

Pozitivní motivace je tou správnou cestou

Psa do vody může majitel motivovat například i aportem klacíku nebo hračkou vhodnou do vody, na kterou pes reaguje nadmíru dobře. Je to jeden ze způsobů, které uplatňují plavecké školy. Jejich systém je založený na pochvalách a odměnách i za ten nejmenší pokrok. Pokud tedy pejsek překoná svůj strach, může ho majitel odměnit výbornými pamlsky. „Pes si na tento systém velmi rychle zvykne a zároveň to pro něj bude i hra. Ví, že za každý pokrok bude pochválen, a protože bude chtít odměnu, bude se snažit. Je důležité si uvědomit, že stejně tak jako fyzická kondice psa, je i ta psychická z velké části ovlivněna potravou. Proto je důležité tento krok nepodcenit,“ upozorňuje Tereza Kaniová.

_MG_5583

Pokud hledáte kvalitní, ale i chutné pamlsky, které vám s pozitivní motivací pejska pomohou, zvolte přírodní pamlsky Fitmin Purity Snax. Ty jsou založeny na špičkové receptuře a kvalitě ingrediencí, které pejskovi nabídnou perfektní chuťový zážitek, pro který by udělal téměř cokoliv. Třeba i vstoupil do obávané vody.

Jak na psí srst po vodních radovánkách?

Majitelé mazlíčků by si měli dávat po plavání pozor i na péči o psí srst. Veterináři nedoporučují používat šampony často, stačí pouze několikrát do roka. Mohlo by u psů totiž dojít k zánětu na kůži. „Po koupání je důležité psa vždy pořádně usušit, zajistit tepelný komfort proti prochladnutí, což je důležité zejména u starších psů a těch, kteří trpí na problémy spojené s kloubním aparátem. Případně ošetřit uši, do kterých se mohla dostat voda. U plemen choulostivějších na plstění srsti je dalším krokem velmi důkladné a pravidelné česání,“ říká veterinářka a ambasadorka Fitmin Kateřina Franková.

Tip odborníka:

Nejdůležitější je z hlediska zdraví pejska řádné vysušení. U opravdu hodně chlupatých a huňatých psů můžete doma vzít na pomoc klidně i fén, aby nedošlo k zapaření. To může být stejně nebezpečné jako prochladnutí. U krátkosrstých psů, a zejména ve větrném počasí, se potom odborníci shodují na jedné pomůcce – župánky pro psy. Ty zajistí, že vaši pejsci po koupání neprochladnou, a tudíž tak předejdete možným nemocem.