Jak poznat psa s nadváhou? A co s tím dál dělat

Zdá se vám váš pes poslední dobou spíš širší než delší? Dává před procházkami přednost šlofíčku v pelechu? Do plavek sice hubnout nemusí, ale kila navíc mu neprospějí. Zjistěte, jak je to s obezitou u psů. 

na-psi-diete_vim-cim-krmim_fitmin_uvodni-foto

Jak poznám, že má můj pes nadváhu?

Podle váhy ani od pohledu to často nepoznáme. Obzvlášť u dlouhosrstých plemen. Nejspolehlivěji odhadnete situaci pohmatem. Položte mu ruce z obou stran na hrudník kousek za lopatky. Pokud lehkým pohlazením nenahmatáte žebra, pas je neznatelný z profilu je vidět plné břicho, pak je pes obézní.

Hubnout s plnou miskou

Co dělat, pokud s váhou bojujete? Krmivo mu rozhodně neubírejte. Nejen, že by váš pes trpěl hladem, zároveň byste ho připravili o vyváženou porci vitamínů a minerálů, které kvalitní krmení obsahuje a které jsou pro jeho tělo důležité.

na-psi-diete_vim-cim-krmim_fitmin_foto-clanek01

Jděte na to zlehka

Lepším řešením je sáhnout tzv. light variantách krmiva. Obsah všech potřebných látek zůstává stejný, snižuje se pouze jeho energetická hodnota. Není dobré měnit krmivo, na které je váš hafan zvyklý, ze dne na den. Postupně oba druhy míchejte a pomalu měňte poměr ve prospěch lehčí stravy. Přechod na jiné krmivo by měl trvat nejméně 5 dní, ale klidně i dva týdny. Tady se dočtete jak na to. 

Táhněte za jeden provaz

Pokud vás žije se psem víc, je možné, že se v jeho krmení střídáte. V tomto případě je lepší se předem domluvit tak, aby měl krmivo na starosti jeden člověk. Jinak může omylem dojít k násobení krmné dávky. S dietním režimem psa seznamte všechny členy domácnosti, aby mu někdo z rodiny třeba tajně nepodstrojoval.

Voda nad zlato

Pitný režim je v průběhu diety nesmírně důležitý. Zajistěte, aby měl váš pejsek stále přístup k pitné vodě. Pokud je celoročně venku, hrozí riziko, že mu v zimě bude voda v misce zamrzat. Psi pak led proráží čumákem a mohou se pořezat o ledové střepy. Pití studené vody v zimě také není pro psy příliš vhodné. Bývají pak mnohem náchylnější k zánětům všeho druhu. Raději mu proto podávejte vodu vlažnou a misku pravidelně vyměňujte.

Pamlsky

Pamlskem uděláte svému psovi vždycky radost. Při dietě byste s nimi však měli zacházet opatrně. Během cvičení například používejte místo pochoutek krmivo, které vždy odeberete z běžné denní dávky. Případně ho zkuste odměňovat jinými způsoby, třeba pohlazením nebo hrou.

Sledujte pokroky

Zda dietní režim zafungoval zjistíte nejlépe vážením. Určitě se nespoléhejte na odhad „od oka“. Malá a střední plemena zvážíte tak, že si nejdřív sami stoupnete na osobní váhu a pak znovu spolu s nimi v náručí. Když z výsledku odečtěte vaši hmotnost, dozvíte se, jak na tom váš pes je. Ideální je vážit psa každý den ve stejnou dobu, nejlépe ráno po vyprázdnění a ještě před krmením. Větší plemena zvažte raději u veterináře.

na-psi-diete_vim-cim-krmim_fitmin_foto-clanek02

Pravidelné kontroly váhy od raného věku, např. co čtvrt roku, jsou nejlepší prevencí obezity a chorob, které s ní souvisí.

Hýbejte se společně

V bytě chovaní psi potřebují pohyb jako sůl. Nemusíte s nimi zrovna běhat maraton. Aby začala kila padat dolů, stačí prodloužit procházky v mírném tempu. Pro úspěch je důležitá pravidelnost. Nejen že zlepšíte kondičku svého psa, ale budete si udržovat i tu vlastní.

mceclip0-3