Vyberte si dárky k nákupu: nad 1000 Kč (šátek Fitmin), 1900 Kč (šampón Fitmin), 2900 Kč (ponožky Fitmin).

Veterinářka radí, jak si s domácími mazlíčky užít léto v klidu a bez zdravotních problémů

Úmorná vedra během léta trápí nejen lidi, ale i naše domácí mazlíčky. Celodenní přístup k čerstvé vodě během léta je samozřejmostí, spousta páníčků však neví, jak se starat o mazlíčka v případě přehřátí nebo úžehu. Jak předejít dehydrataci, přehřátí nebo kolapsu během letních dnů a jak pejska zchladit radí veterinářka a ambasadorka značky Fitmin Kateřina Franková.

Veterina

Když přijde léto

Na horké letní dny se všichni celý rok těšíme. Zatímco my máme k ochlazení spoustu příležitostí, naši mazlíčci to tak jednoduché nemají. „Na rozdíl od lidí zvířata nemají tak efektivní ochlazovací systém, nepotí se. Potní žlázy mají jen na tlapkách, jejich role v ochlazování je však zanedbatelná. Nejvíce se ochlazují rozšířením cév na periferii těla a vypařováním – pomocí jazyku a tlamy. Neodvádí tedy pot celým povrchem těla a kvůli tomu může dojít k rychlému přehřátí organismu,“ vysvětluje Kateřina Franková, veterinářka a ambasadorka značky Fitmin. Základní pravidla, abychom psům a kočkám vysoké teploty co nejvíce ulehčili, jsou například vyhýbat se přehřátým místům, nikdy nenechávat zvířata v zavřeném autě nebo bez přístupu k čisté vodě. Zejména auto je pro psy a kočky v parných dnech velmi nebezpečné. „Auta se dokáží za krátkou chvíli vyhřát na velmi vysoké teploty, kdy dochází i k nedostatku kyslíku a čerstvého vzduchu uvnitř auta. Proto byste nikdy neměli v létě nechávat zvířata v zaparkovaných autech,“ apeluje Franková a dodává: „Při cestách autem mějte naopak vždy po ruce čerstvou vodu, kterou můžete psům nebo kočkám nabídnout v průběhu cesty a zajistit tak dostatečný příjem tekutin.“

Fitmin - Se psem na dovolenou_web (116 of 120) Fitmin - Se psem na dovolenou_web (84 of 120)

Pozor by si měli dát zejména majitelé pejsků ve městech. Rozpálené chodníky mohou mít ve městě klidně až 50°C, což může vašim psům opravdu ublížit,“ říká Franková a dodává, že pokud sami neudržíte položenou dlaň na chodníku po dobu alespoň 5 vteřin, určitě se po něm nebude chodit dobře ani vašemu psovi. „K přehřátí dochází nejčastěji kvůli fyzické aktivitě. Proto je dobré hry, delší procházky a celkově pobyt na sluníčku plánovat spíše na podvečer nebo brzké ráno,“ radí Franková.

První pomoc při dehydrataci a přehřátí

Pokud u mazlíčků sledujete zrychlený dech a tep, vyhledávání stínu, postoj s rozkročenýma nohama, nebo i ulehnutí, nervozitu, suché sliznice a čenich nebo někdy tmavý až fialový jazyk, pravděpodobně se jedná o příznaky přehřátého organismu. Důležité je zachovat klid a nesnažit se za každou cenu zvíře zprudka a hned zchladit. Tím byste mu mohli naopak ještě více uškodit. „Prudkým ochlazením celého organismu by mohlo dojít ke kolapsu kardiovaskulárního systému zvířete. Pokud je váš mazlíček přehřátý, začněte s ochlazováním pomalu. Postupně nejprve zchlaďte packy a vnitřní strany stehen. Vodu podávejte zvířeti po malých dávkách,“ radí Franková nejlepší postup a dodává, že po zažehnání toho nejhoršího je vždy dobré s veterinářem alespoň telefonicky probrat další kroky.

24 20

Pokud chcete vašeho mazlíčka zchladit preventivně, můžete mu nabídnout například kostky ledu. „Skvělým nástrojem jsou i namrazovací hračky. Ty jen dáte na chvíli do mrazáku a potom vašemu psovi. Ten se během hraní s gumovou nachlazenou hračkou zabaví i zchladí,“ říká Franková.

Spálení od sluníčka nehrozí jen lidem

Někteří psi jsou k přehřátí jednoduše náchylnější než jiní. To je dáno zejména jejich srstí. Nejnáchylnější jsou ke spálení naháči, potom krátkosrstá a světlá plemena jako například bíglové, dalmatini nebo vipetové, a také plemena s játrovou barvou nosu. To jsou například australští ovčáci či maďarští ohaři. Většina lidí si myslí, že dlouhosrsté psy a kočky je dobré na léto ostříhat. To, co se může jevit jako pomoc a odlehčení, ve skutečnosti může být spíše přítěží. „Tím, že psa na léto oholíte, ho zbavíte jeho přirozené ochrany. Zejména majitelé mazlíčků s bílou srstí a růžovou pokožkou by se toho měli vyvarovat, jejich mazlíčci jsou totiž ke spálení ještě náchylnější,“ upozorňuje Franková a dodává, že přirozená délka srsti je navíc důležitou součástí termoregulace jak v zimě, tak i v létě.

Fitmin - Se psem na dovolenou_web (107 of 120) 

Důležité je se v parných dnech i odměnit. Vy zvolte chladnou zmrzlinu, svým chlupáčům dopřejte přírodní pamlsky Fitmin Purity Snax plné čerstvého masa, ovoce, zeleniny, bylinek a superpotravin!

Vybírat můžete z několika druhů přírodních pamlsků Purity Snax s různými příchutěmi a tvary:

snax stripessnax nuggets

 

tlacitko-e-shop